Az Ericsson Magyarország az egy hónap múlva megrendezésre kerülő Kutatók Éjszakájára hirdette meg az okoshordható eszközök versenyét, az Ericsson SzerCODE Challenge-et, amelyre négy kategóriában várnak pályaműveket.
A legkomolyabb versengés a főkategóriában, vagyis az XL-ben várható, ahol háromfős csapatok jelentkezését várják. A nevezőknek olyan ruhadarabokat, kiegészítőket, egyéb hordható eszközöket kell készíteniük, melyek már vezeték nélküli technikákkal kommunikálnak a viselőikkel, más eszközökkel, vagy a külvilággal.
A Kutatók Éjszakája a mérnökhiány évek óta égető problémájára is választ akar adni: Magyarországon, óvatos becslések szerint is több mint négyezer betöltetlen állás van a területen. A Kutatók Éjszakájának fő célja tehát éppen a természettudományos pályák népszerűsítése. Ezért csatlakozott az Ericsson is a kezdeményezéshez hét évvel ezelőtt, annak legnagyobb vállalati támogatójaként. Az idei év programjában a vállalat a mérnöki kreativitásra helyezi a hangsúlyt így született meg az Ericsson SzerCODE Challenge.
„A jó mérnök éppen abból ismerszik meg, hogy a leghétköznapibb dolgokban is meglátja azt a pluszt, amitől az jobbá, könnyebbé teheti a tulajdonosa életét” – mondta Jakab Roland, az Ericsson Magyarország ügyvezető igazgatója.
A szakember szerint hordható eszközök a mérnöki kreativitás egyik csúcsát jelentik, éppen ezért az Ericsson Magyarország meg akarja mutatni, hogy ilyen eszközöket tulajdonképpen bárki készíthet, némi ügyességgel és ötletességgel. „Meggyőződésünk, hogy így közelebb vihető az emberekhez ez a sokak által titokzatosnak, elvontnak tartott műszaki életpálya” – mondta az Ericsson ügyvezetője.
Kutatások bizonyítják, hogy a természettudományokhoz való vonzódás, érdeklődés már az általános iskola alsóbb tagozataiban kialakul, ezért a szervezők gondoltak a kisebbekre is. Az S kategóriában tízéves korig lehet nevezni, egyszerű ledekkel, apró áramköri elemekkel feldíszített darabokkal, és az M kategóriában is a „barkácsoláson”, a ruhák átalakításán van a hangsúly. Az L és XL kategóriákban viszont már megcsillanhat a valódi mérnöki tudás, hiszen itt szenzorokkal, kódolással, vezeték nélküli technológiákkal ellátott viseleteket várnak a szervezők. Jöhetnek tehát az okosórák, csodakarkötők, a táska mélyén csöngő mobiltelefon hangjára világítani kezdő retikülök vagy a pulzusszámtól függően más-más színben villódzó ruhák – mindaz, amit a nevezők fantáziája elképzelni (és megvalósítani!) – képes.